Конспекти уроків з біології


Автор: учитель  біології  Володимирівськоїї ЗШ І –ІІ ст.
Хомич Людмила Миколаївна
Тема. Негативний вплив на метаболізм токсичних речовин. Знешкодження  токсичних речовин  в організмі людини.
Мета:
навчальна: розширити знання учнів про негативний вплив на метаболізм токсичних речовин, дати поняття про знешкодження токсичних речовин  в організмі людини;
розвивальна: розвивати вміння учнів установлювати  причинно- наслідкові зв’язки між надходженням шкідливих речовин в організм людини та вплив їх на здоров’я , розвивати уміння працювати в групах, з параграфом підручника.
виховна: виховувати екологічну культуру, відповідальність за власне здоров’я.
Тип уроку :Засвоєння нових знань.
Хід уроку.
І Організаційний момент.
Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Сьогоднішнє заняття має бути розумним, цікавим й успішним.
ІІ Актуалізація опорних знань
Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»
Які асоціації викликає у вас термін «Метаболізм»

Висновок: Метаболізм це — це хімічні реакції, що виникають з моменту надходження в організм поживних речовин до моменту виділення в зовнішнє середовище кінцевих продуктів цих реакцій. Це складний процес перетворення споживаної їжі в життєву енергію.
ІІІ Мотивація навчальної діяльності.
Проблема. Живий організм  - відкрита система.Чому відкрита? Тому що, постійно вимагає надходження з навколишнього середовища речовин. Отже цей процес є надзвичайно важливим, якщо говорити про ознаки життя.
Як впливають токсичні речовини на метаболізм та як організм знешкоджує їх. Такою є тема нашого уроку. Формуємо три   групи.

ІУ. Вивчення нового матеріалу.
Кожна з груп  опрацьовує матеріал  підручника  окремо методом активного читання
 « Читання з позначеннями»(застосування прийомуINSERT) .Він має на меті привчити учнів до осмисленого читання тексту з аналізом. Перед  початком роботи учням пропонують виділити в тексті інформацію чотирьох видів і позначити додатковими символами:
«V»- вже знав;
«+»- нове;
«-» - думав інакше;
«?»-не зрозумів, є питання.

Метод «Читання з позначеннями»(робота з підручником)
Група « Біологи» опрацьовують текст: «Негативний вплив ксенобіотиків на організм людини»
Група «Медики»  опрацьовують текст: «Негативний вплив психоактивних речовин на організм людини»
Група « Екологи» опрацьовують текст:  «Знешкодження токсичних сполук  в організмі людини».
Учням пропонується закубувати отриману інформацію.

Метод « Кубування»
Група «Біологи». Негативний вплив ксенобіотиків.
Грані  куба
Відповіді
Що означає  термін  ксенобіотики?

Вплив діоксидів на організм людини

Характер дії пестицидів та нітратів

Дія сполук важких металів на метаболізм


Група «Медики». Негативний вплив психоактивних речовин на організм людини.
Грані  куба
Відповіді
Що таке психоактивні речовини

Шкідливий вплив етанолу на організм людини

Влив паління на організм людини

Негативний вплив на організм чужорідних сполук

Група «Екологи». Знешкодження токсичних сполук в організмі людини.
Грані  куба
Відповіді
Що означає термін біотрансформація?

Органи -детоксикатори

Фази біотрансформації

Пходження токсичних речовин



Вчитель. Негативний вплив середовища на людину відбувається всюди: в побуті, на роботі, на вулиці. Ксенобіотики( з грецької  « ксенос»  , « чужий») – це речовини чужі для організму, які постійно його атакують В умовах високого навантаження, яке відбувається 10 -20 років, організм не створив  нових механізмів захисту, а використовує ті, що сформувались в процесі еволюції – це механізми детоксикації, які пов’язані із єдиним детоксикаційним органом –здорою печінкою.  Складіть кластер і дайте відповідь на питання: «На вашу думку,дефіцит   яких речовин їжі знижує детоксикаційну функцію печінки?»
Метод « Кластер»

IV.Закріплення нового матеріалу.
1.     Прийом « Слабка ланка»
Для того ,щоб закріпити нову термінологію, застосовується такий методичний прийом.Вчитель пропонує пригадати всі нові терміни уроку. Перший учень називає один термін, другий попередній і свій, третій –два попередні та свій іт д.Порядок слів зберігається. Якщо учень помилився то наступний не виправляє його , а говорить «Слабка ланка».
2.            Метод « Сенкан»
Прводиться конкурс сенканів.
Напрклад :

Печінка
Здорова,корисна
Знезаражує, руйнує,очищує
Орган людини
Детоксикатор

3 Метод «Це – тому ,що…»
Дискусійне питання:
Чому людині потрібно захищати свій організм від постійного впливу ксенобіотиків?

V.Рефлексія.

Метод  « Шкала думок»
Дати відповідь на питання;
1)Що було найскладніше зрозуміти?
2) Що найбільш запам’яталось на уроці?

Вчитель.  Я сподіваюсь, що ви вийдете із цього уроку набагато досвідченішими.Успіхів вам.
VI.Домашнє завдання.
 Опрацювати параграф 31. Виконати самостійну роботу на стор. 131.

Немає коментарів:

Дописати коментар