Конспекти уроків з хімії


Автор: учитель  хімії  Володимирівськоїї ЗШ І –ІІ ст.
Хомич Людмила Миколаївна
Урок №41.
Тема: Склад нітрогеновмістних (аміноетанова кислота) органічних речовин.
Мета: Сформувати знання учнів про  нітрогеновмістні органічні сполуки; показати склад і будову їх  на прикладі аміноетанової кислоти; ознайомити учнів із молекулярною та сруктурною формулою  аміноетановової кислоти – біфункціональною сполуки , що містить аміно – й карбоксильну функціональні групи, дати поняття про ізомерію і номенклатуру, ознайомити з фізичними властивостями ; розвивати логічне мислення, уміння самостійно  аналізувати, порівнювати , узагальнювати; виховувати творчий підхід до навчання , пізнавальний інтерес до предмету.
Обладнання: таблиця амінокислот, зразки амінокислот.
Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.
Хід уроку.
І.Організаційний момент.
Інтерактивний прийом « Я вітаю»
Я вітаю тих, хто хоче працювати, має хороший настрій, хотів би дізнатись щось нове , хто хоче поспілкуватись. Отже діти успіху вам.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Сьогодні ми з вами проведем маленьку екскурсію з  органічної  хімії.
1.     Які сполуки ми вивчали в органічній хімії? Які елементи утворюють ці сполуки?
2.     Існує величезна кількість сполук , до складу яких входять крім  С , Н і О також  N. Давйте згадаємо.
Прийом « Вірю –не вірю»
1.     Якщо у вуглеводневому  радикалі один або декілька атомів Гідрогену замінено групою NH 2 то ці речовини належать до класу амінів.
2.     Групу  NH2 називають карбоксильною групою.
3.     Групу СOOH  називають  аміногрупою.
4.     Сполуки, які проявляють як кислотні так і основні властивості називають амфотерними.
Прийом « Установи відповідність»
Загальна формула
Клас речовин
1.     R-OH
а) Аміни
2.     R-COOH
3.     R-NH2                                     
б) Спирти
в) Кислоти

 Прийом «Евристична бесіда»
У 1820 році французький хімік Анрі Браконно проводив досліди з речовинами тваринного походження. У результаті тривалого нагрівання шкіри, хрящів і сухожиль з розчином сульфатної кислоти він одержав невелику кількість білих кристалів, солодких на смак.
— Який тип цієї реакції? (Реакція гідролізу.)
Учений назвав одержану речовину глікокол.
— Чи можете ви пояснити походження цього слова? (Спільнокореневі хімічні терміни — гліцерол, глюкоза, глікоген.)

ІІІ Мотивація навчальної діяльності
Проблемне запитання.
Усі ці слова походять від грецького прикметника glykyc — солодкий, яке потім трансформувалося в гліцин. Довгий час глікокол вважався «родичем» вуглеводів, поки в 1838 році голландський хімік Герріт Мульдер не виявив у його складі Нітроген. Ще через шість років Ебен Хорсфорд встановив формулу речовини. З якою сьогодні ми і познайомимось.
Що ж це за речовина?
Отже ми починаємо вивчати нітрогеновмістні сполуки – амінокислоти.
ІV.Вивчення нового матеріалу.
Метод:бесіда, демонстрація, розповідь, учні пишутьхімічні формули на дошці під керівництвом учителя
1.Склад і будова молекул амінокислот.
На дошці  вчитель показує загальну формулу амінокислот.
NH2- R-COOH
Бесіда:
1.     Які дві відомі вам функціональні групи ви спостерігаєте  в згаданій формулі? ( аміногрупа і карбоксильна група)
2.     Що означає –R( органічний радикал)
Інтерактивна вправа «Незакінчене речення». Продовжити речення і сформулювати визначення поняття - амінокислоти.
Амінокислоти- клас органічних сполук ,які одночасно містять  дві функціональні групи: аміногрупу- NH   карбоксильну групу-COOH, нерозривно зв’язаних з вуглеводневим радикалом.  
Вчитель. Багато органічних сполук містять одразу кілька функціональних груп. Такі сполуки називають поліфункціональними. До таких сполук належать вуглеводи, амінокислоти, білки, нуклеїнові кислоти тощо.
Вчитель.Амінокислоти є складовими  білків. Існує 20 незамінимих амінокарбонових кислот. Перед вами таблиця деяких амінокислот, що входять до складу білків.
Назва
Представники
формули
Гліцин
Gly
CH2(NH2)COOH
Аланін
Ala
CH2-CH(NH2)COOH
Валін
Val
CH2-C H(CH2) –CH(NH2) COOH
Лейцин
Leu
CH2-CH(CH2)-CH2-CH(NH2)COOH
Ізолейцин
Lie
CH2-CH2-CH(CH2)-CH(NH2)COOH

Відповідь на проблемне запитання Гліцин – це найпростіша з амінокислот   В 1844 році  Ебен  Хорсфорд і встановив формулу цієї речовини,яку  було названо амінооцтовою кислотою і віднесено до класу амінокислот. Систематична назва цієї речовини — аміноетанова кислота.
Склад.
  Молекулярна формула гліцину С2Н502N.
Запитання. Який якісний склад  формули молекули гліцину?
 До складу його молекули, окрім атомів Карбону, Гідрогену й Оксигену, входять атоми Нітрогену. Тому ця речовина належить до нітрогеновмісних органічних сполук.
Вчитель. Молекулярна формула не відображає послідовності сполучення атомів у молекулі та їхнє взаєморозташування в просторі. Розгляньмо, як побудована молекула цієї сполуки.
• Структурна формула гліцину досить проста (мал. 34.1), замістивши один з атомів Гідрогену в  групі -СН3 на аміногрупу, формула якої –NH2. Тож, розглянувши малюнок 34.1, легко відповісти на запитання
 «Чому саме амінооцтова кислота
посилання «http://edufuture.biz/index.php
Завдання
За спрощеною структурною формулою амінооцтової кислоти запишіть її повну структурну формулу . ( робота біля дошки)
NH2-CH2-COOH
Вчитель. Розглядаємо зразки амінокислот і таблицю з формулами й назвами амінокислот, робимо висновок про фізичні властивості амінокислот
Демонстрація . Зразки амінокислот.
Завдання
Які фізичні властивості амінокислот( робота з підручником)
.За фізичними властивостями амінокилоти – білі кристалічні речовини, добре розчинні у воді, багато які з них мають солодкий смак. Амінокислоти дуже поширені в природі. Це цеглинки, з яких побудовані всі рослинні й тваринні білки.

2.. Ізомерія і номенклатура амінокислот.
Вчитель .Ізомерія амінокислот в основному виражається будовою карбонового ланцюга і положенням аміногрупи.
Найпростіший представник класу амінокислот має формулу:
H2CH2 - COOH — аміноетанова (або амінооцтова) кислота — перший член гомологічного ряду одноосновних насичених амінокислот.
А) Приклад ізомерії карбонового ланцюга;
Б)Залежно від взаємного розташування карбоксильної та аміногруп розрізняють α-, β-, γ- і т. д. амінокислоти.

У природі найпоширенішими є альфа амінокислоти, з яких побудовані макромолекули білків .

 V.Закріплення матеріалу.
Метод: Тестова перевірка знань
Завдання.  Знайти правильну відповідь.
1.     Амінокислоти –це  нітрогеновмістні органічні сполуки у молекулах яких містяться :
а) карбоксильні групи;
б)аміногрупи;
в)нітрогрупи;
г) альдегідні групи.
2. Амінокислотою є:
  а)Cl-CH2-COOH
  б) CH2-CH-CH2-OH;NH3
  в)NH2-CH2-COOH
 г) Cl-CH2-NH2.
3. До складу білків переважно входять:
  а) альфа  амінокислоти;
  б) бетта амінокислоти;
  в) гамма амінокислоти.
4. Амінокислоти є біфункціональними тому що, містять:
   а) аміногрупу  та нітрогрупу;
   б) нітрогрупу та карбоксильну групу;
   в) аміногрупу та карбоксильну групу.
5. Формула амінопропіонової кислоти:
   а) NH2-CH2-CH2-COOH;
   б) CH2- CH(NH)2-COOH;
   в) NH2-CH2-COOH.
Завдання  2
Скласти структурну формулу  альфа амінобутанової кислоти і бетта амінобутанової кислоти.

VI. Рефлексія.
Інтерактивний прийом «Одним словом».
Що найбільше сподобалось чи запам’яталось на уроці (методи роботи, атмосфера, власна діяльність  тощо).
VIІ. Домашнє завдання. Опрацювати параграф, повторити хімічні властивості кислот, основ, амфотерних сполук.

Немає коментарів:

Дописати коментар